utorak, 13. lipnja 2017.
Home »
» ZA OVO JOŠ NISTE SUGURNO ČULI, Korisni saveti za čišćenje kuće
ZA OVO JOŠ NISTE SUGURNO ČULI, Korisni saveti za čišćenje kuće
Korisni saveti za čišćenje kuće
Sva hemijska sredstva za čišćenje sadrže mnoštvo supstanci često vrlo opasnih po zdravlje, a na njih su naručito osetljiva deca i kućni ljubimci. Lista potencijalnih opasnosti usled korišćenja ovih proizvoda uključuje oštećenje sluzokože i kože, pa čak i kancerogeno delovanje nekih od sastojaka. Uz štetno delovanje na ljude, sredstva za čišćenje predstavljaju i ozbiljan ekološki problem modernog doba.
Kako su čistile naše bake?
Naše su bake svoje domove održavale čistim i mirisnim uprkos činjenici da nisu koristile moderna hemijska sredstva. Upotrebom sastojaka koje svako od nas ima kod kuće, možete sami napraviti bezopasna i delotvorna sredstva za čišćenje.
Nudimo vam nekoliko jednostavnih sastojaka, koji su odlični za održavanje čistoće, a bezbedni su po zdravlje i prirodu.
1) Sirće - rastapa prljavštinu, masnoću, kamenac i ostatke sapuna, uklanja neprijatne mirise i omekšava veš.
2) Soda bikarbona - uklanja neprijatne mirise i odlična je za ribanje kao i za čišćenje tepiha.
3) Medicinski alkohol - dezinfikuje, čisti staklo, ogledala, hromirane površine i keramičke pločice.
4) Sok od limuna - dezinfikuje i osvežava miris, rastapa prljavštinu i kamenac, a deluje i kao izbeljivač.
5) So - čisti bakarno posuđe i rerne, upija neprijatne mirise, služi kao sredstvo za ribanje.
Osim navedenih sastojaka, za dezinfikovanje, čišćenje i osvežavanje mirisa u vašem stambenom prostoru, možete isprobati i vrlo delotvorna eterična ulja raznih biljaka, kao npr. ulje čajeva za dezinfekciju ili ulje limuna za uklanjanje mirisa dima. Eterična ulja predstavljaju nešto skuplju varijantu, a neka od njih zahtevaju i određene mere opreza, ali upotrebljena u malim količinama unose mirisnu dozu razigranosti koju vredi isprobati.
Čista kuća i čista savest
Za razliku od industrijskih sredstava, koja mogu postati vrlo opasna ukoliko ih pomešamo, sastojci iz kućne radinosti mogu se bez straha međusobno kombinovati kako bi dobila snažnije dejstvo.
Univerzalno sredstvo za ribanje različitih površina:
Posipite sodu bikarbonu na mokar sunđer ili na pola limuna, a možete dodati i nekoliko kapi sirćeta. Ukoliko se koristiti sunđer, iscedite na njega i malo limunovog soka. Mešavina će brzo zapeniti, a vi je iskoristite da oribate površinu, a kasnije je obrišite još jednim čistim sunđerom kako bi se uklonili ostaci sredstva.
Za čišćenje i osvežavanje tepiha:
Pomešajte 15-20 kapi vašeg omiljenog eteričnog ulja u 1 šoljicu sode bikarbone. Dobro promešajte i ostavite da odstoji preko noći. Pospite tepih mešavinom, a zatim nakon 15 minuta usisajte.
Za otčepljivanje odvoda i uklanjanje neprijatnih mirisa:
U odvode naspite ¼ šoljice sode bikarbone i ½ šoljice sirćeta. Ostaviti da peni barem 15 minuta, a zatim isperite većom količinom vruće vode. Po potrebi ponovite postupak. Za samo uklanjanje neprijatnih mirisa, dovoljno je u odvode uliti ½ do 1 šoljicu sirćeta.
Upozorenje: Pazite da sirće ne dođe u kontakt sa hemijskim sredstvom za otčepljivanje, zbog opasnosti od nastanka vrlo toksičnih isparenja.
Za čišćenje prozora:
Upotrebite nerazređeno alkoholno sirće ili alkoholno sirće razređeno vodom u odnosu u 1:1 ili medicinski alkohol. Oprane površine dobro istrljajte novinskim papirom.
Za uklanjanje vodenog kamenca iz posuđa:
Uljte i ½ šoljice sirćeta (ili manje, zavisno od veličine posude) i 2 šoljice vode u posudu koju želite da očistite, a zatim ostavite da vri na laganoj vatri nekoliko minuta. Posle samo dobro isperite čistom vodom.
Ohrabrite se i isprobajte svoje kombinacije.Međutim, ukoliko vam dnevni raspored ne dozvoljava da sami izrađujete sredstva za čišćenje, pokušajte, koliko je to moguće, hemijske proizvode zameniti biorazgradivim ekološkim sredstvima. Vaše i zdravlje vaših ukućana, kao i čitav planeta bit će vam zahvalni.
0 komentari:
Objavi komentar